حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چگونه رشد مو را سریع تر کنیم؟

همه ما به دنبال راهکارهایی برای افزایش رشد مو هایمان هستیم. ما با تمام مقدار فولیکول های موی مان متولد شده ایم و همیشه در طول عمرمان آنها را خواهیم داشت. ممکن است در بدنمان حدود 5 میلیون از این فولیکول ها وجود داشته باشد، اما سر حدود 100 هزارتا از آنها را دارد. همانطور که سن مان بالا می رود، بعضی از فولیکول ها تولید مو را قطع می کنند که منجر به طاسی یا نازک شدن موها می شود. آکادمی درماتولوژی آمریکا می گوید، به طور میانگین رشد مو در یک ماه حدود 3 سانتی متر است. در مجموع موهای سر سالانه حدود 15 سانت رشد می کنند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی عوامل موثر بر رشد مو می پرداریم.

عوامل  موثر بر رشد مو

  • سن
  • نوع خاصموها
  • سلامت عمومی
  • سایر شرایط سلامتی

علم تنها کمی درباره اینکه چگونه در سطح بافت سلولی رشد می کند، اطلاعات بدست آورده است که این کشفیات برای اینکه بدانیم چگونه مستقیما به رشد مو سرعت ببخشیم، کافی نیستند.

مراحل رشد مو

شد مو شامل سه مرحله می شود و هر رشته مو زمانبندی خود را دنبال می کند. این سه مرحله شامل موارد زیر می گردد:

آناژن (anagen): فاز فعال رشد مو که 2 تا 8 سال طول می کشد.

کاتاژن (catagen): فاز گذار که موها رشدشان را متوقف می کنند و برای 4 تا 6 هفته طول می کشد.

تلوژن (telogen): فاز استراحت که موها می ریزند و برای 2 تا 3 ماه طول می کشد. به طور میانگین در پوست سر 90 تا 95 درصد فولیکول مو در فاز آناژن هستند. این به این معناست که حدود 5 تا 10 درصد در فاز تلوژن خواهند بود که حدودا 100 تا 150 مو به شمار می آیند و این موهاست که روزانه می ریزند.

آیا می توان فاز آناژن را برای رشد مو افزایش داد؟

اینکه فاز آناژن چقدر طول میکشد به اینکه سلول ها در فولیکول ها پایه ای چگونه به تکثیر ادامه می دهند و تبدیل به سلول های مو می شوند، بستگی دارد. موها رشد می کنند چراکه سلول های ماتریکسی بعضی از ساختار های خود را، به عنوان فولیکول بالا می برد. ساختارهای ریخته شده با کراتین ها ترکیب می شوند تا موی استانداردی که از سطح پوست خارج می شود، تشکیل دهد.

محققان هنوز به دنبال یافتن آن هستند که چه چیزی باعث می شود بدن وارد فاز آناژن شود. اما گام هایی وجود دارد که می توانید با انجام آنها در طول فاز آناژن سلامت مو ها را بالاتر ببرید.

از ویتامین ها و مواد مغذی آگاه باشید:

رحالی که بسیاری از کمپانی ها ویتامین ها یا مکمل ها را برای رشد مو تبلیغ می کنند، نمی توانند همیشه مستقیما بر بلندی مو تاثیر بگذارند. اما بدن به انرژی زیادی برای رشد موها نیاز دارد در نتیجه از دست دادن تعادل در وعده های غذایی یا مواد مغذی می تواند بر رشد موها تاثیر بگذارد.

بهترین حالت این است که ویتامین ها و مواد مغذی را از رژیم غذایی تان بگیرید، اما مکمل هایی که ممکن است برایتان مفید باشد شامل موارد زیر می شود:

استفاده از روغن های ضروری:

چند قطره از آنها در شامپویتان یا روغن رقیق شده جوجوبا بریزید. یک مطالعه نشان داده است که تخم کدو تعداد موی مردانی که ریزش مو دارند را تا 40 درصد افزایش می دهد.

از اضافه کردن روغن مستقیما به پوست اجتناب کنید. دو روغن دیگر که ممکن است بتوانند کمکتان کنند شامل روزماری و نعنای تند می شود.

همچنین می توانید این روغن ها اساسی زیر با سایر ترانس روغن ها ترکیب نمایید تا از آسیب مو پیشگیری نمایید:

  • نارگیل
  • آفتابگردان
  • معدنی کاستور
سمانه اخوان
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X