حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

دوبینی چشم در کودکان؛ علل، نشانه ها و درمان آن

دوبینی چشم در کودکان

علل، نشانه ها و درمان آن دوبینی چشم که با عنوان استرابیسم نیز شناخته می شود، یک وضعیت چشمی است که در آن، چشم  ها نمی توانند به یک جهت نگاه  کنند. دوبینی به این معنی است که در حالی که یک چشم به جلو نگاه می کند تا بر روی یک جسم تمرکز کند، چشم دیگر به سمت داخل، به سمت خارج، به سمت بالا و یا به سمت پایین می چرخد و چشم  ها همیشه و در یک زمان، با هم به چیزی نگاه نمی کنند. بیشترین دوبینی چشم در کودکان خردسال اتفاق می افتد.گاهی اوقات که یک کودک دچار دوبینی چشم می شود، بینایی در چشمی که می چرخد، ممکن است ضعیف  تر باشد که به این حالت تنبلی چشم نیز گفته می شود.دوبینی چشم در افراد بزرگسال نیز ممکن است رخ دهد اما دلایل آن با دلایل بروز این حالت درکودکان، متفاوت است. در ادامه این مقاله از بخش چشم و چشم پزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره دوبینی چشم در کودکان پرداخته و با آن آشنا می شویم.

دوبینی چشم در کودکان چیست؟

دوبینی یک بیماری رایج  است که در حدود ۲ تا ۳ درصد از کودکان در انگلستان،تحت  تاثیر این بیماری قرار دارند. زمانی که یک کودک بر روی یک جسم کوچک تمرکز می کند و یا خسته است، ممکن است دوبینی چشم بیشتر قابل  توجه باشد، اگر چه که برخی از کودکانی که دارای دوبینی چشم هستند، حتی زمانی که مستقیما بر روی چیزی تمرکز نمی کنند، این حالت برجسته و قابل توجه است

اطلاعاتی در رابطه با عضلات چشم

حرکت هر یک از چشم ها، توسط شش عضله کنترل می شود که هر یک از این عضله ها، چشم را به یک جهت خاص می چرخاند. دوبینی چشم زمانی بروز می کند که عضله  های چشم به طور متعادل با هم کار نمی کنند، به طوری که چشم  ها به درستی نمی توانند حرکت می کنند. چشم شبیه یک توپ در داخل یک حدقه است و هر عضله، چشم را در داخل حدقه می چرخاند و به ما این اجازه را می دهد که به چند جهت مختلف نگاه کنیم. عضله رکتوس جانبی که چشم و نگاه را به سمت بیرون می چرخاند. عضله رکتوس میانی که چشم را به سمت داخل و نگاه را به سمت بینی می چرخاند. عضله رکتوس بالایی که چشم را به سمت بالا و کمی به سمت داخل می کشد. عضله رکتوس پائینی که چشم را به سمت پایین و کمی به سمت داخل می کشد. عضله مورب پائینی که چشم را به سمت خارج و به سمت بالا می چرخاند. عضله مورب بالایی که چشم را به سمت پایین و به سمت دهان می چرخاند. همراه با عضله مورب پائینی، چرخش چشم در اطراف مردمک چشم را همانند دیگر عضلات چشم که کار می کنند، متوقف می کند. به منظور اینکه هر دو چشم بتوانند به یک جسم نگاه کنند، ما به عضلات چشم در یک طرف نیاز داریم تا به طور کامل با عضلات چشم در طرف دیگر هماهنگ شوند. برای مثال، برای نگاه کردن به سمت چپ، عضله رکتوس جانبی در چشم چپ، چشم چپ را به سمت بیرون می کشد و عضله رکتوس میانی در چشم راست، چشم راست را به سمت بینی می کشد. اگر این حالت اتفاق نیفتد و یا به این دلیل که عضلات چشم در یک طرف دقیقا سیگنال های منطبق را از مغز دریافت نمی کنند و یا به این دلیل که عضلات چشم به طور نا برابر به این سیگنال ها واکنش نشان می دهند، بنابراین چشم ها در یک جهت به طور کامل، با یکدیگر منطبق نمی شوند.

چه عواملی باعث ایجاد دوبینی چشم در کودکان می شود؟

دوبینی چشم، انواع مختلفی دارد. در برخی از کودکان،دلیل خاصی برای دوبینی چشم وجود ندارد که با عنوان ایدیوپاتیک نیز شناخته می شود، به این معنی که دلیل مشخصی وجود ندارد.

برخی از علل رایج دوبینی می تواند شامل موارد زیر باشند:

یوب انکساری (مشکلات کانونی چشم)

در شرایطی که مشکلی در قدرت تمرکز چشم وجود داشته باشد، بروز عیوب انکساری یک شرایط بسیار رایج است که معمولا توسط عینک اصلاح می شود.

رایج ترین انواع عیوب انکساری عبارتند از:

هیپرمتروپی (دور بینی)

در دور بینی،چشم ها می توانند بر روی اشیایی که در فاصله دور قرار دارند،  بهتر از اشیایی که در فواصل نزدیک قرار دارند، تمرکز کنند و همین باعث می شود که چشم بیشتر کار کند تا بتواند واضح تر ببیند.

میوپی (نزدیک بینی)

در نزدیک بینی، اشیایی که در فاصله دوری قرار دارند، تار دیده می شوند و اشیایی که در فاصله نزدیک قرار دارد، واضح و شفاف دیده می شوند.

آستیگماتیسم

در آستیگماتیسم، دیدن اجسام در فاصله دور و یا نزدیک، با تاری دید همراه است که به دلیل قسمت جلویی چشم که کاملا کروی نیست، اتفاق می افتد. آستیگماتیسم بسیار رایج است و اکثر افراد درجه ای از آستیگماتیسم را دارند. دور بینی در کودکان ممکن است باعث دوبینی چشم در آنها شود، جایی که چشم می چرخد

(اسوتروپی).

دور بینی در کودکان از شایع ترین علل بروز اسوتروپی می باشد. چشم های کودکان قدرت تمرکز زیادی دارند که به آنها این امکان را می دهد تا اجسامی که در فاصله دور و نزدیک قرار دارند را به وضوح ببینند. اگر کودک شما دچار دور بینی است، باید برای واضح شدن دید خود، سخت تر بر روی اجسام تمرکز کند تا تصویر واضح  تری را داشته باشد. این تمرکز “تطبیق” نامیده می شود. وقتی می خواهیم چیزی را تطبیق دهیم،چشم ها به صورت طبیعی “همگرا “و  یا به سمت داخل و به سمت بینی متمایل می شوند. هر چه کودک به تطبیق بیشتری نیاز داشته باشد، چشم ها نیز بیشتر همگرا می  شوند. این حالت به این معنی است که اگر کودک دچار دوربینی است و برای بهتر دیدن، نیاز به تطبیق دارد، این می تواند باعث شود که چشم ها بیش از حد به سمت یکدیگر متمایل شوند و یک دوبینی چشم همگرا را توسعه دهند (اسوتروپی). استفاده از عینک برای اصلاح  بینایی، به آنها اجازه می دهد که در داشتن تمرکز، آرامش داشته و دید واضح تری داشته باشند.

در عین حال، عینک نیز ممکن است چشم  ها را درست کرده و دوبینی چشم را از بین ببرد، زیرا هم گرایی زیاد آنها، اضطراب کمتری را ایجاد می کند. شرایط چشم دیگر شرایط چشم مانند آب مروارید مادرزادی یا شرایط عصبی شبکیه یا عصب بینایی، باعث بروز ضعف بینایی می شوند و همچنین می توانند باعث ایجاد دوبینی در یک چشم شوند.

سمانه اخوان
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X